• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Upgrade kompa (MB, CPU, RAM, HDD)

Wiz

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.05.2009.
Poruka
564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
DakleM... Komp mi je u pretposlednjoj fazi raspada. Otišao je hard (koji sam spominjao ovde, uspevam povremeno da ga pokrenem, biće dovoljno da prebacim podatke kad budem imao gde da ih prebacim). Ko zna šta još nije dobro, a ja sam zaključio da je gubljenje vremena da preduzimam neki naročiti troubleshooting na kompu koji je odavno zreo za upgrade i da to ostavim za kasnije, kad od onoga što preostane krenem da skrpim backup komp. Elem...

Trebaju mi preporuke po principu najbolji odnos cena/performanse, ništa ekstravagantno i da može relativno lako da se nađe. Dakle, treba mi preporuka za:

CPU - Intel ili AMD, meni je svejedno. Vidim da je ovde mišljenje da AMD daje više za iste pare.

MB - da ima GB LAN. Naročito sam zainteresovan za najbolju moguću integrisanu grafiku, ja nisam gejmer a pritom volim tišinu. I da kupujem grafičku ne bih imao para za neku jaku, a cenim da bi neka sa pristupačnom cenom bila tu negde gde i dobra integruša (ispravite me ako grešim)

RAM - sadašnji komp ima DDR, dakle nisam ograničen postojećom memorijom, može i DDR2 i DDR3

Treba mi i hard, neki od 640 ili tako nešto. Maxtor? Hitachi? Budžet mi svakako nije da padneš u nesvest, dakle ni tu ništa ekstravagantno.

Za kućište ne znam, možda bih za sad ostavio postojeće, možda i ne, nemam pojma kakvih kućišta ima na tržištu. Bem ga, meni je važno i da mi se sviđa kako izgleda.
 

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.670
Rezultat reagovanja
2.062
Moja konfiguracija
Da, AMD je sada isplativiji u nizem i srednjem segmentu. Evo ovako nesto bi bila dobra budget varijanta, a ti kazi da li bi mozda hteo nesto jace (i da li ti je uopste potrebno):

Athlon II X3 425 ~5900
GigaByte MA785GT-UD3H ~7700
2GB DDR3 na 1333MHz, Transcend ili Kingston ~~4300-4400
Samsung F3 od 1TB ~6800 (trenutno jedan od najbrzih hardova, vredi ga uzeti detinitivno)
Samsung SH-S223F ili B rezac ~2200
Corsair CX400W ~4300

Ovo je ~31300 bez kucista, mozes komotno da zadrzis staro ako ti odgovara.

Ova ploca ima sasvim dobru integrisanu graficku, dovoljnu i za HD filmove, tako da neces imati nikakvih problema (i naravno ima Gb LAN).

Kako stojis sto se tice hladjenja? Vec imas neki dobar ventilator (ili vise njih) ili bi i to trebalo da kupis?
 

Wiz

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.05.2009.
Poruka
564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Imam dva skoro nova (jedan nekorišćen) LG DVD rezača, a napajanje na sadašnjem kompu je CoolerMaster 600W (kad budem sastavljao backup komp staviću nekog Kineza, taj komp skoro nikad neće ni biti uključen), tako da mi te dve stavke ne trebaju. Od fanova imam jednu Noctua 12 i jedan CoolerMaster 8.

Čisto sumnjam da mi treba nešto jače, no ako ima nešto jače za ne mnogo više para otvoren sam i za takav predlog.

Sad sam gledao, ova ploča ima 2xPCI i 1XIDE, to mi je OK (treba mi za TV karticu i modem, a oba rezača su takođe PATA).
 
Poslednja izmena:

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.670
Rezultat reagovanja
2.062
Moja konfiguracija
Jedino onda da uzmes Athlon X4 620 (~7700 din) ili eventualno Phenom X4 925 (~11200). Vidi kako se uklapas sa finansijama.
Mozes da dodas i jos 2GB memorije, mada je mozda pametnije da sa tim sacekas jer je DDR3 nesto poskupeo, verovatno ce cene da se smanje tokom narednih meseci, pa onda mozes da dodas jos jedan modul.
 

Wiz

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.05.2009.
Poruka
564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Jedino onda da uzmes Athlon X4 620 (~7700 din) ili eventualno Phenom X4 925 (~11200). Vidi kako se uklapas sa finansijama.
Uklapao sam se sa finansijama fenomenalno, do jutros u 6, kad sam u sandučetu našao pisamce o nekom neplaćnom porezu + kamata. :( Sad više ni ja ne znam kako se uklapam. Bojim se da ću kupiti onaj najjeftiniji koji si predložio, mada ću se preračunati ovih dana, a pogledaću i neke testove.

Ja i inače nisam hardveraš, ovde manje-više svi znaju da je moj sektor softver. Međutim, sređivao sam zube mesecima, imao i dve neke operacije, potom imao još neke probleme sa zdravljem. Dok mi je radio eeePC nekako sam i držao kontakt sa netom iz kreveta, ali otkako je on otkazao... Pa sad i desktop. Uostalom, koliko me nije bilo na ovom forumu. Rečju, pogubio sam vezu sa svim i svačim, nemam pojma ni šta je aktuelno, ni šta se prodaje...
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Да ли си у могућности да узмеш на рате? Кредит... како год већ... па да типлаш из 12-24 рате и узмеш нешто мало боље.
 

Wiz

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.05.2009.
Poruka
564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Да ли си у могућности да узмеш на рате? Кредит... како год већ...
Ne, ali sam u mogućnosti da jakim razlozima osporim dobar deo poreskih potraživanja koja su mi pristigla. To, možda, znači da ćemo morati ići na parnicu, ali u isto vreme znači da ja sad svakako neću uplatiti onaj deo novca koji oni pokušavaju nekim muljanjem da naplate. Elem, taj novac mi ostaje za upgrade. :D

P.S. Sorry za OT, ali pitam se ako meni rade sve ovo što mi rade, šta rade onim nesrećnicima sa 4 razreda osnovne?! :(

Mnogo hvala Mišku za savete, ima li još neki savet, neka druga ploča i sl? Ja volim GB tako da meni Miškov predlog deluje odlično, ali se pitam je l' odsustvo alternativa znači da se svi slažu sa Miškovim predlogom ili da me bojkotujete? :rolleyes:
 

mitarus

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
1.097
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i5 2500K & LC-CC-95
Motherboard:
Gigabyte GA-H77M-HD3
RAM:
2x8GB Kingston HyperX FURY 1866MHz
VGA & cooler:
XFX RX480 8GB
Display:
AOC Q3279VWFD8
HDD:
Samsung 850 EVO 250GB
Sound:
Creative X-Fi XtremeGamer SB0770
Case:
Fractal Design Arc XL
PSU:
Thermaltake Smart SE 630W
Mice & keyboard:
Logitech MX518 | Logitech UltraX Premium Black
Ja sam malo zardjao sto se tice konfigurisanja, ali sam se do sada u 95% slucajeva slagao sa Miskom. I ovo sada mi deluje sasvim na mestu za taj cenovni rang. Tako da, nemoj da te pokoleba manjak odgovora :wave:

P.S. Za CX400 napajanje mogu da potvrdim da vredi svakog dinara...
 
Poslednja izmena:

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.670
Rezultat reagovanja
2.062
Moja konfiguracija
Mnogo hvala Mišku za savete, ima li još neki savet, neka druga ploča i sl? Ja volim GB tako da meni Miškov predlog deluje odlično, ali se pitam je l' odsustvo alternativa znači da se svi slažu sa Miškovim predlogom ili da me bojkotujete? :rolleyes:
Imas alternativu u vidu Asusa M4A785TD-V EVO za iste pare, cak on ima bolju naponsku jedinicu od GA (8+2 vs 4+1). Ako se odlucis za neki quad, mislim da je Asus nesto bolji izbor zbog eventualnog OC-a.

CX400 je EOL - End of Life product.
To nisam znao, kada ce biti na sajtu taj info?
 

Wiz

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.05.2009.
Poruka
564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ja sam malo zardjao sto se tice konfigurisanja, ali sam se do sada u 95% slucajeva slagao sa Miskom. I ovo sada mi deluje sasvim na mestu za taj cenovni rang. Tako da, nemoj da te pokoleba manjak odgovora :wave:
Odlično! Jedino se još dvoumim glede CPU (money, money...), ploča je tačno ono što mi treba. Ja retko radim neki veliki upgrade pa ima rezona da kupim onaj Phenom, ali mi je preskup. Još ću se presabirati tokom vikenda, ali kupujem valjda već u ponedeljak.

Sad mi ostaje da vidim šta i gde sa sadržajem 2 PATA diska od po 80 giga, onog vrljavog i onog drugog. Najbezbolnije bi bilo ako stignem da snimim stvari sa HDD-a od 320 GB na DVD pa da to šljusnem na njega. Ako ne, moraću da pravim neku ekvilibristiku sa novim diskom, a to mi nekako nije elegantno.

Ne verujem da ću čim kupim krenuti da montiram, još ću razmisliti glede kućišta, trebalo bi kupiti i novu TV karticu (sadašnja radi ali se raspao daljinac tako da je vrlo neudobna za korišćenje).

Imas alternativu u vidu Asusa M4A785TD-V EVO za iste pare, cak on ima bolju naponsku jedinicu od GA (8+2 vs 4+1). Ako se odlucis za neki quad, mislim da je Asus nesto bolji izbor zbog eventualnog OC-a.
Ja razmišljam da kupim baš neki quad (mada još nisam 100% siguran). Pogledaću i tu Asus ploču, mada sam za GigaByte nekako emotivno vezan (moja prva PI ploča je bila GA).

Što se OC-a tiče, šta znam. Objektivno mi to verovatno i ne treba. Subjektivno, držao sam prilično nasviran i ovaj A64, i to na MSI ploči koja bezmalo nije sposobna za OC. Vratio na default tek kad sam kupio SATA disk (SATA kontroler ne može da bekne ako je OC-ovan).
 
Poslednja izmena:

mitarus

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
1.097
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i5 2500K & LC-CC-95
Motherboard:
Gigabyte GA-H77M-HD3
RAM:
2x8GB Kingston HyperX FURY 1866MHz
VGA & cooler:
XFX RX480 8GB
Display:
AOC Q3279VWFD8
HDD:
Samsung 850 EVO 250GB
Sound:
Creative X-Fi XtremeGamer SB0770
Case:
Fractal Design Arc XL
PSU:
Thermaltake Smart SE 630W
Mice & keyboard:
Logitech MX518 | Logitech UltraX Premium Black
...trebalo bi kupiti i novu TV karticu (sadašnja radi ali se raspao daljinac tako da je vrlo neudobna za korišćenje).
Proveri u BigBang prodavnicama da li imaju na stanju Logitech UltraX daljince. Mislim da kostaju 500din sada, ako nisu poskupeli (bili su 200, pa 300din, cena se dugo drzala na 500din). Ako ti odgovara sadasnja TV kartica, mozda bi ti tako vise odgovaralo...
 

mINUS

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.353
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II [email protected] + Prolimatech Megahalems
Motherboard:
Gigabyte GA-790XTA-UD4
RAM:
12GB DDR3 HyperX 1600
VGA & cooler:
MSI GTX660 Twin Frozr
Display:
Benq G2420HD 24"
HDD:
SSD 840EVO 250GB, 2x1TB Samsung
Sound:
Audigy 4 + Altec MX5021 + Sennheiser HD555@HD595
Case:
CM HAF932 + Zalman MFC1 Plus
PSU:
Chieftec APS-750C Modular
Optical drives:
Pioneer DVR-216D 20x DVD-RW
Mice & keyboard:
MS Sidewinder + Logitech ultraX
Internet:
30+ MGbit
OS & Browser:
Win 8.1 x64
Other:
Nexus 4

Kobatz

Moderator
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
6.541
Rezultat reagovanja
633
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Nzxt
CPU & cooler:
Amd Ryzen 1600 ~ 4.1ghz 24/h
Motherboard:
Msi x450 gaming
RAM:
4 x 4gb Kingston fury 2400 ~ 3000mhz by Micron
VGA & cooler:
Gigabyte 3060ti oc 8gb
Display:
Asus vs27 27' + Denver 56' lcd -madvr+ hitachi projector
HDD:
Adata sx8000 480gb+Kingston 480gb +2x 1.5tb by zamzung
Sound:
Asus Xonar Dx
Case:
Nzxt Apollo case,slight mod
PSU:
Raidmax 530w
Optical drives:
Liteon writer
Mice & keyboard:
Logitech g3,saitek eclipse II
Internet:
sbb 50/4
OS & Browser:
Windows 11,chrome&ff
Other:
Nexus 7' 2013, Htpc i7 2600, rx580 8gb madvr 4k60fps high conf
Imam ja taj daljinac mitaruse al je uzas da se podesi sa girderom ili win lircom da radi kako treba :( (veliki smor)
 

mitarus

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
1.097
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i5 2500K & LC-CC-95
Motherboard:
Gigabyte GA-H77M-HD3
RAM:
2x8GB Kingston HyperX FURY 1866MHz
VGA & cooler:
XFX RX480 8GB
Display:
AOC Q3279VWFD8
HDD:
Samsung 850 EVO 250GB
Sound:
Creative X-Fi XtremeGamer SB0770
Case:
Fractal Design Arc XL
PSU:
Thermaltake Smart SE 630W
Mice & keyboard:
Logitech MX518 | Logitech UltraX Premium Black
Imam ja taj daljinac mitaruse al je uzas da se podesi sa girderom ili win lircom da radi kako treba :( (veliki smor)
Meni ne treba mnogo funkcija, a podesio sam sve sto mi treba sa EventGhostom :wave:
 
Vrh