| Hardver | Procesori | AMD Athlon 5350
Procesori

AMD Athlon 5350

AMD Athlon 5000 FS1B ASRock AM1B-ITX

Jaguar u jagnjećoj koži

 

Još uvek se dobro sećamo prvih Intelovih Atom procesora, kao i AMD-ovog Bobcat-a. Borba za low-end tržište je i dalje veoma aktuelna, a ono što je glavni problem ovakvih platformi je upotrebljivost u velikoj većini svakodnevnih aktivnosti koje jedan korisnik može da upražnjava na svom kućnom računaru ili HTPC uređaju. AMD je sa prethodnom generacijom baziranoj na Bobcat jezgru, odnosno sa Brazos platformom pokazao da je veoma konkurentan u poređenju sa Intel Atom procesorima. Međutim problem sa Brazos-om, kao i sa Atom procesorima je prilična „anemičnost“ u svakodnevnim task-ovima, kao što je na primer gledanje sve „zahtevnijeg“ YouTube videa itd.

Iako je Brazos platforma bila kudikamo bolji izbor za low end PC, na kraju krajeva, to nije bilo dovoljno da u većoj meri zadovolji osnovne potrebe. Uska grla poput memorijskog kontrolera, anemičnog FPU-a, sa dva 64-bitna FP pipelinea i još poneka ograničenja su činila da ova platforma ne uspeva da se nosi u potunosti sa svakodnevnim zadacima. Bobcat iako je znatno brži od in-order mikroarhitekture unutar Atom procesora, bio je uporediv sa starim Athlon XP procesorima, kada su u pitanju performanse. Sama mikroarhitektura je bila dobra osnova za dalji razvoj, a ono što je bitno u celoj priči je odnos performansi i disipacije.

Nakon Brazos platforme, usledila je fejsliftovana Brazos 2.0, a zatim je došla na red nova Kabini platforma, koja donosi i novu mikroarhitekturu namenjenu low power tržištu, ali tu je i HSA i GCN o kojem smo već pisali. Šta nam donosi novi, dobro spakovani APU, možete da pročitate u narednoj recenziji.

 

 

AMD Athlon 5000 FS1B U1

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar