PCAXE forum

Vrati Se Nazad   PCAXE forum > PCAXE > Test LAB > Testovi korisnika

Odgovor

Opcije Teme Pretraži Temu Način Prikaza
Staro 18th November 2011, 10:35   #1
Steamroller
Redakcija
Steamroller's PC

Steamroller's Avatar

Datum Registracije: 22nd January 2011
Steamroller will become famous soon enoughSteamroller will become famous soon enough
LC Power Cosmo Cool LC-CC-95 Review

Već duže vreme sam tražio neki pristupačan tower hladnjak koji zadovoljava potrebe svakodnevnog, prosečnog korisnika računara. Karakteristike koje su mi bitne: da bude tih, da ne bude glomazan, da se lako instalira i da ima pristupačnu cenu. Uz sve to, naravno, da dobijam prihvatljive temperature procesora. AMD Box kuleri nikad nisu bili najtiši izbor, a nisu bili ni zavidni po performansama. Pre neki dan je kolega sa foruma Predator preporučio LC Power Cosmo Cool, kod kog mi se cena jako svidela jer po domaćim cenovnicima varira od 10.10 do 11.67 evra. LC Power je danas već dobro poznata kompanija koja izbacuje proizvode sa jako dobrom ravnotežom između cene i efikasnosti. Ja sam odlučio da proverim da li je to tako i u ovom slučaju sa novim proizvodom firme LC Power.

Jutros mi je kurir doneo paket, sam hladnjak sam platio 1115 din., tj. tako je deklarisano na računu. LC Power Cosmo Cool dolazi u dobro dizajniranom "blister" pakovanju, napravljenom od dosta debele i čvrste plastike, a sam proizvod je preživeo dostavu kurirskom službom i nije imao nikakva oštećenja.

U paketu se nalazi hladnjak, bracket za socket 775 / 1156 montiranje zajedno sa njegovim push-pinovima i uputstvom koje sam omah prelistao.

Specifikacije koje se navode u uputstvu za LC-CC-95 su:

Materijal: Bakar / Aluminijum
Težina: 288g (nemam vagu pa nisam izmerio da li je to sa ili bez ventilatora)
Dimenzije: 133 visina x 127 širina x 61 dubina (izraženo u milimetrima)
Tip ležaja: Hydraulic
RPM: 1,100 ~ 1,800 ±10%
Nivo buke: 20 ~ 28 dB(A) ±15%
Napon: 12v
Funkcije: PWM upravljanje

Listanjem uputstva učinilo mi se kao da je montiranje veoma jednostavno i lako! Videćemo kasnije kako je to u praksi. AMD kit za montažu je po "defaultu" na hladnjaku, sa dve kačaljke na oba kraja i šrafovima kojima se pritežu, te tu nema neke velike nauke. Sa druge strane, Intelovo kačenje na socket 775 i 1156 je rešeno na veoma mudar način. Jednostavnim okretanjem polugica, push-pinovi se pomeraju na predviđena mesta za 775 / 1156. Nekoliko trenutaka kasnije sam uočio da je razlog tome Zalman natpis na 775/1156 podnožju na koji se kači hladnjak. Plastični okvir za Intel deluje kvalitetno i čvrsto i nakon montiranja istog, hladnjak se pričvršćuje na isti način kao i u slučaju AMDa.

Na prvi dodir sam primetio da je kuler veoma lagan i u početku sam bio skeptičan da li će hladiti bolje od trenutnog Phenom Box kulera sa kojim sam ga i upoređivao. LC-CC-95 je laganiji od Phenom Box kulera, ali bi po pravilu trebao davati bolje rezultate od standardnih Box kulera jer je "tower" hladnjak (iako Phenom Box kuler ima 4 heatpipe-a, a LC samo 2).

Kao što ste videli na prethodnim slikama, hladnjak dolazi sa fabriči nanetom termalnom pastom (iako u uputstvu piše da se u paketu dobija kesica termalne paste). Nažalost nisam imao mogućnosti da testiram termalnu pastu pošto sam je morao skinuti. Phenom Box kuler sa kojim ću vršiti upređivanje je montiran sa Prolimatech pastom i istu ću koristiti i za testiranje LC hladnjaka radi tačnijih rezultata. Sam ventilator takođe nije nekog vrhunskog kvaliteta, ali nisam uspeo da primetim neke nepravilnosti kao loše centriranje i slično.

May the bridges I burn light the way.
Last edited by ThePocetnik; 27th March 2014 at 05:01.. Razlog: linkovanje slika
Steamroller nije na mreži   Reply With Quote
Staro 18th November 2011, 10:36   #2
Steamroller
Redakcija
Steamroller's PC

Steamroller's Avatar

Steamroller will become famous soon enoughSteamroller will become famous soon enough
Nakon skidanja farbričke termalne paste, rekao bih da nisam bio zadovoljan završnom izradom baze. Ono što me je obradovalo odmah na početku je da heatpipe-ovi naležu direktno na CPU. Međutim, ta sreća je nestala kad sam pod prstima osetio da su pipe-ovi malo izbačeniji od ostatka baze.

Iako su u uputstvu izložene dimenzije kulera, lepše je ovako slikovito.

Nisam ni znao da imam takav džumbus sa kablovima u kućištu i mislio sam da ću se namučiti oko montiranja LCa.

Montiranje je prošlo veoma brzo i lako, kuler je lepo čučnuo. Pohvale LCu za jednostavno i efikasno monitranje. Šrafovi odrađuju posao bolje od bilo koje opruge i hladnjak je totalno nepomičan. Vrhovi heatpipeova su došli tu negde do visine napajanja, ali moramo uzeti u obzir da je u pitanju veoma usko kućište (165mm).

I sada dolazi baterija jednostavnih testova....

Last edited by ThePocetnik; 27th March 2014 at 05:04..
Staro 18th November 2011, 10:53   #3
Steamroller
Redakcija
Steamroller's PC

Steamroller's Avatar

Testiranje sam radio jednostavnim očitavanjem temperatura proceora u Idle-u i nakon puštanja Linx-a. Sve "testove" sa vrteo pet minuta, dakle ostavio sam računar 5 minuta da miruje u onda sam uradio screenshot sa temperaturama. Linx sam isto ostavio da radi odprilike pet minuta i kad je load bio 100% na oba jezgra uradio sam screenshot.

Ambijent temperatura za testiranje Phenom Box kulera:

Pošto oba ventilatora imaju PWM kontrolu, u oba slučaja sam prepustio biosu da odradi automatsku kalibraciju za PWM podešavanja.

BIOS je odredio da je za Box kuler maksimalni broj obrtaja 2872 a minimalni 1085.

Box Kuler sa Automatskim PWM podešavanjima Idle:

Box Kuler sa Automatskim PWM podešavanjima Linx:

Box Kuler bez PWMa na max broju obrtaja Idle:

Box Kuler bez PWMa na max broju obrtaja Linx:

Ambijent temperatura za testiranje LC Power Cosmo Cool LC-CC-95 kulera:

BIOS je odredio da je za LC Cosmo maksimalni broj obrtaja 1795 a minimalni 701 (iako je u uputstvu navedeno da je min 1100rpma).

LC Cosmo Cool sa Automatskim PWM podešavanjima Idle:

LC Cosmo Cool sa Automatskim PWM podešavanjima Linx:

LC Cosmo Cool bez PWMa na max broju obrtaja Idle:

LC Cosmo Cool bez PWMa na max broju obrtaja Linx:

Last edited by ThePocetnik; 27th March 2014 at 05:11..
Staro 18th November 2011, 11:53   #4
voodoons
Moderator
voodoons's PC

voodoons's Avatar

Datum Registracije: 6th April 2009
voodoons has a spectacular aura aboutvoodoons has a spectacular aura about
odlican i detaljan test, nema sta

NOKIA SL3 Unlock
ブードゥー教ナノ秒
voodoons je trenutno na mreži   Reply With Quote
Staro 18th November 2011, 12:00   #5
Steamroller
Redakcija
Steamroller's PC

Steamroller's Avatar

Ovde možete skinuti i čuti snimak BOX kulera pri automatskoj PWM kalibraciji. Dakle, čujete buku pri max i min broju obrtaja. Download

Takođe možete čuti i snimak LC Power kulera pri automatskoj PWM kalibraciji. Buka pri max i min broju obrtaja. Download

I naravno neki zaključak... Da bismo imali lakši pregled stvari napravio sam tabelu:

Iz tabele se jasno vidi da sićušni i lagani tower hladnjak ownuje masivniji AMD Box kuler na svim poljima, kako sa temperaturama tako i sa niskim RPMom. Prema tome, ovaj kuler svakako vredi uložene novce! Ja sam siguran da bi LC Power Cosmo Cool mogao da se izbori i sa jačim procesorima koji imaju veći TDP samo da je stavljen neki kvalitetniji ventilator i da je završna izrada baze malo bolja. Čak bih preporučio proizvođačima procesora da umesto današnjih standardnih ležećih Box kulera u paket uključuju hladnjak ove vrste pošto su se tower hladnjaci pokazali kao mnogo efikasiniji na delu. Sumnjam da je cena izrade kulera poput LC Cosmo Cool-a mnogo viša od cene običnih Box hladnjaka. I da sumiramo za kraj:

Prednosti:
Cena
Laka montaža
Veoma dobri rezultati
Već naneta termalna pasta (mada to neki mogu smatrati manom)

Mane:
Sam ventilator bi mogao biti kvalitetniji
kao i Završna obrada baze

Last edited by ThePocetnik; 27th March 2014 at 05:11.. Razlog: refresh DL linkova
Staro 18th November 2011, 12:19   #6
peja81
Moderator
peja81's PC

peja81's Avatar

Datum Registracije: 7th May 2009
peja81 will become famous soon enoughpeja81 will become famous soon enough
Odličan kuler za neklokere, pohvale za test.
peja81 je trenutno na mreži   Reply With Quote
Staro 18th November 2011, 12:19   #7
Никола
PCAXE member

Никола's Avatar

Datum Registracije: 5th September 2011
Никола is on a distinguished road
Čestitke za pazar i opis.

Strive For Greatness
24000+ pts; 6000+ rbs; 6000+ ast; 2/5 ch.
Никола nije na mreži   Reply With Quote
Staro 18th November 2011, 12:31   #8
Beagle
PCAXE News Guru
Beagle's PC

Beagle's Avatar

Datum Registracije: 20th January 2010
Beagle is on a distinguished road
Citat:
Izvorno postovano od voodoons Pogledaj Poruke
jedna opaska, nemas 4 vec 2 heatpipa na njemu a valjda i na box-u
AMD-ov BOX za X4 BE procesore ima 4 pajpa, ne dva.

Anyone who doesn't like Johnny Cash should be beaten to death with an acoustic guitar
Beagle nije na mreži   Reply With Quote
Staro 18th November 2011, 12:36   #9
Steamroller
Redakcija
Steamroller's PC

Steamroller's Avatar

Citat:
Izvorno postovano od Beagle Pogledaj Poruke
Istina! Ali ja to više ne mogu ispraviti. Napisao sam da Box kuler ima isto 4 pajpa, dakle ispravka je da LC ima samo dva.

Last edited by Steamroller; 18th November 2011 at 12:38..
Staro 18th November 2011, 13:35   #10
voodoons
Moderator
voodoons's PC

voodoons's Avatar

Datum Registracije: 6th April 2009
voodoons has a spectacular aura aboutvoodoons has a spectacular aura about
Citat:
Izvorno postovano od Beagle Pogledaj Poruke
ok, zato sam i napisao
Citat:
a valjda i na box-u
jer nem pojma koliko ih ima na boxu...

NOKIA SL3 Unlock
ブードゥー教ナノ秒
voodoons je trenutno na mreži   Reply With Quote
Vrati Se Nazad   PCAXE forum > PCAXE > Test LAB > Testovi korisnika
Odgovor

Opcije Teme Pretraži Temu
Pretraži Temu:

Napredna Pretraga
Način Prikaza

Pravila Postovanja
ne možete postaviti novu Temu
ne možete odgovoriti
ne možete zakačiti fajlove
ne možete izmeniti vašu poruku

BB code je Uključen
Smajliji are Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kod je Isključen

Pređi Na

Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno vreme je 07:44.

ASUS